Page 1 of 2

HKS Turbokit is in the house....

Posted: 28 May 2004, 21:42
by arildh
Image
Julaften kom tidlig i år og jeg har fått hard pakke!
Bestilte fra MX5parts.co.uk på onsdag og kunne hente sakene på tollageret fredagk kl. 2000. Latterlig rask levereing!


Image
Hele settet.
Testpipe til høyre, bensinfilter og plugger fulgte ikke med.



Image
Yeeees, it's my PRECIOUS!
Pingle turbo i "Gatebil" målestokk men den skal da for i svarte få jobbe for oppholdet under panseret :P

Det kan bli en utfordring å installere det da "manualen" var på japansk med unntak av noe skriblerier av gutta på mx5parts.co.uk.

Ser ut som om jeg må sette på O2 sensoren selv på downpipen.
Er også litt skeptisk til at olje skal hentes fra røret til peilepinnen.
Blir vel ikke til at jeg får det ned i bilen før i slutten av juni grunnet garasjemangel :?

Posted: 29 May 2004, 01:42
by HF-mx5T
blir bra saker..

Posted: 29 May 2004, 02:52
by Precious
Detta blir bra :)

Hva spesifikasjonene dette kittet skal gi?

Posted: 29 May 2004, 05:55
by Dalton
Hvor mye måtte du ut med for denne herligheten?

Posted: 29 May 2004, 09:46
by Sebring
8)Kjenner følelsen du sitter med når pakken ligger ved siden av deg i bilen - ubeskrivelig! Gratulerer!

Såvidt jeg har forstått, er HKS en vesentlig mer forseggjort turbosats enn Greddy (som forsåvidt også fungerer ok og gir bra med krefter).

Ifølge bildene har heller ikke denne intercooler med i standard-kitet? I så fall er det en god ide og få på en intercooler i tillegg!

Lykke til med monteringen - vi får vel en liten "rapport" etter de første par turene?

Posted: 29 May 2004, 12:25
by Mazdafreaks
Noen som vet forskjellen mellom greddy og HKS sitt sett, For meg så ser det ut som det er samme delene, bare priser er skrudd litt opp på HKS sitt sett. Må Ha turbo eg også, ER det noen som vet om manifoil fra 1,6 passer på 1,8..

Posted: 29 May 2004, 14:58
by HF-mx5T
1.6 manifold passer ikke på 1.8 såvidt jeg vet

Posted: 29 May 2004, 15:17
by Sebring
Fikk for noen år siden tilsendt feil grenrør fra Moss USA. Skulle ha til 1,6 men fikk til 1,8, og det passet IKKE.

Posted: 30 May 2004, 16:36
by arildh
Detta blir bra

Hva spesifikasjonene dette kittet skal gi?
Jeg vet ikke hvor mye det blir. Det står 40% effektøkning men det kan jo være så mangt. Det er ikke umulig at jeg bremser bilen på ruller når jeg får satt i greiene. Kjekt å vite hvordan denne mini F-Con saken egentlig styrer A/F på de forskjellige turtall og belastning.


Hvor mye måtte du ut med for denne herligheten?
Det ble jo litt.. 1700 pund + 98 pund i frakt + 5500 i moms... nghh.. Det koster å være kar.. Ikke langt unna FM1 egentlig...

Ifølge bildene har heller ikke denne intercooler med i standard-kitet? I så fall er det en god ide og få på en intercooler i tillegg!
Det er ingen IC med nei. Men det kommer vel med tiden. Mye vil ha mer som regel..

Noen som vet forskjellen mellom greddy og HKS sitt sett, For meg så ser det ut som det er samme delene, bare priser er skrudd litt opp på HKS sitt sett. Må Ha turbo eg også, ER det noen som vet om manifoil fra 1,6 passer på 1,8..
Jeg har ikke noe erfaring med Greddy sitt kit men har hørt mye dårlig om det. Eks manifold må kuttes for å ikke sprekke, slangeklemmer og medfølgende slanger er av dårlig kvalitet, bilen får fetblanding når den går uten boost ++. Man får vel hva man betaler for. Turboen skal være bra da.

Manifold fra 1.6 og 1.8 er forskjellige ja.

Posted: 30 May 2004, 20:07
by HF-mx5T
skulle jeg kjøpt kit til en mx5 som ikke hadde noe, hadde jeg spart litt ekstra og kjøpt FM2..

nå er jo min nesten som FM2 kittet nå da :P

Posted: 31 May 2004, 00:36
by Silverboy
og likheten er Link og lik olje retur? ;) ;)


Så skummelt ut det med olje fra peile pinnen.. Det virker vel, ettersom de gjør det sånn, men likevel, tror jeg ville gått for en bedre løsning på det

Posted: 31 May 2004, 00:50
by arildh
Jeg så litt feil. OljerRETUREN går til røret for peilepinnen. Olje hentes fra der hvor oljetrykksmåleren sitter org. Det er vel for å ikke komplisere installasjonen med å lage et hull i bunnpanna.

Veldig bra at man kan laste ned installasjonsbeskrivelse for FM2 fra nettet. Den dekker jo en del generelle greier.


Noen som vet hvor man kan få tak i en "bung" for Lambdasonde/EGT ?
Er dette noe de klarer å sette på en downpipe på Svendsen eksos eller.no ?

Posted: 31 May 2004, 00:57
by Silverboy
aha, det gir brått lit mer mening :)

med "bung", mener du da "skruehull til lambda"? isåfall så kan du bare ta med deg lambda'n til en jernvarehandler som har litt muttere, og kjøpe en som passer, borre (STORT NOK) hull i downpipen og få noen til å sveise det på plass.. så å si gratis :) Svendsen gjør det heeeelt sikkert også for deg

Det jeg synes er så bra med flyin' er at de er utrolig serviceinstillte. Virker ikke som de prøver å være hemmelighetsfulle eller noe. Blant annet som du sier kan man laste ned alt av innstallasjonmanualer osv online, og som det står ett sted på sidene "om du står i garasjen og lurer på noe, ikke nøl, ring oss! det spiller ingen rolle om du har delene våre på bilen eller ikke, vi er her for å hjelpe deg."

Det sier nok i seg selv synes jeg :) Er utrolig fornøyd! :)

Posted: 31 May 2004, 01:29
by HF-mx5T
mm, kjempebra service derfra. spurte om det var mulig å få hjelp til justeringer osv selv om jeg hadde greddy kit med styring fra dem. og ja, det var bare å ringe..
passer fint at de timene jeg er på verkstedet så har de åpent (kvelden her)..

Posted: 07 Jun 2004, 10:41
by Arne
Hei...
Når det gjelder olje returen så bør du gjøre som du nevner, og sette det inn i bunn panna. Returen i peile pinne røret er for lite og oljen stiger opp i slangen og du får mye olje i Turboen... ikke så bra.

Annet tips.. bytt tennplugger, du trenger noen med kraftigere gnist da gassen blir vesentlig varmere og tenner ikke ordentlig på originale plugger. En ting til bytt alle originale slange klemmer på kjølingen, det økte trykket gjør at det kan lekke. Gled deg til det er montert du angrer ikke.

Hilsen Arne