Page 1 of 1

Takk for livet mitt

Posted: 27 Mar 2005, 22:26
by kodvaag
Jeg vil takke senkesettet og de ekstra brede vinterdekkene for at jeg og datteren min på 2,5 år lever.

Skulle til Evje, mot all påsketrafikken som kommer hjem fra fjellet.

Jeg kjører nordover i 85km/t med cruisecontrol innkoblet. Lang slak nedoverbakke og slak oversiktlig venstresving. Møter en kø på ca 20 biler. Plutselig skjærer en hvit ford sierra over og tar 50% av vårt kjørefelt. På min høyre side har jeg betongfender. Kaster bilen ut til høyre, og går klar av sierraen med 1,5 hårsbredd. (Lukket øynene da jeg trodde jeg skulle få speilet i ansiktet) Går akkurat klar, men da er kursen rett i betongfenderen, så jeg kaster bilen til venstre. Mange biler bak denne idioten, men han som var bak så hva som skjedde da sierraen kom over i møtende kjørefelt, og bremset ned og la seg ut til høyre. Heldigvis. Vel, så jeg vrir bilen vekk fra fenderen igjen, unngår å treffe denne, men pluselig ligger jeg sidelengs i 75 km/t på tørr asfalt, med venstre bakskjerm retning møtende trafikk, og 4 låste hjul. Hadde jeg hatt abs hadde jeg ikke greid å unngå denne ulykken, da jeg ikke kunne fått bilen til å fortsette å skli samme retning uten å regulere. Bilen tar heldigvis grep igjen, intens ratting, og jeg er tilbake på rett kurs i ca 40km/t nå. Sierraen fortsetter, men bilen bak stoppet. Jeg bare rullet videre, helt sjokkert.

10 minutt etter kommer det melding fra Steffen: "Fått av taket nå, klar for et drag? Se om din bil går bedre?"
Jeg har ikke svart han enda.

Jeg har vært med på flere 1500kroners biler og taket de, osv... ikke bilredd akkurat.
Når jeg lukker øynene ser jeg fronten på en hvit 84-87 sierra og tårene kommer. I dag har jeg opplevd det verste i mine 11 år på veien. Hadde vondt i brystet (av sjokket) to timer etter hendelsen.

Tror ikke jeg sover noe i natt.

Hadde jeg kjørt Mercedes personbilen vår, hadde jeg neppe rukket å svinge unna så fort.
Hadde jeg kjørt ML'en, hadde jeg, hvis jeg rakk å svinge unna, kantret på kontraen, og rullet sidelengs inn i møtende trafikk.

Bilens kjøreegenskaper, og at jeg har lekt rallyfører mange ganger, reddet livene våre.

Jeg skal ikke ha 14" alikevel. Det er for ustabilt ved sånne hendelser.
15" dekkene som henger dødsbra, syntes jeg, skled lett som bare det. Sekundene virker som minutter i sånne øyeblikk.

Jeg har aldri vært så redd i mitt liv. :(

Rakk å tenke på å tute men husket såvidt at ikke det virket, men hadde jeg tutet eller blinket så hadde jeg ikke rukket den intense rattingen som reddet oss.

NÅ SKAL JEG FIKSE SIGNALHORN MED SVÆRT KRAFTIG LYDSTYRKE, FLASH TO PASS, OG SÅNN AT ALLE 4 LOW-PRO LYKTENE LYSER NÅR JEG DRAR I LYSHORNET. Kan kanskje være nok til å vekke den neste som vi ikke klarer å svinge unna.
f*** SÅ DUM JEG VAR SOM KJØRTE UTEN SIGNALHORN I ORDEN. :(

Takk for at vi fikk leve i dag.
Ikke en skramme på annet enn psyken min.

Ta vare på dere selv der ute.

Posted: 27 Mar 2005, 22:45
by steffen
Dette er sykt! Beklager for smsen..

Fått tak i han idioten ?! Han burde miste lappen for resten av livet.

Posted: 27 Mar 2005, 22:49
by Dalton
Enda godt det gikk bra med dere.

Hadde en lik opplevelse i fjor, ikke noe morro når sånt skjer.
Takket også for breie dekk og senke sett den gangen.

Posted: 27 Mar 2005, 22:53
by steffen
Fy pokker dette er sterk lesning.. Håper at du har et bilnummer, eller kjennemerker å gå etter..

Posted: 27 Mar 2005, 23:27
by EspenAndre
rett og slett ekkel lesning, fint at det gikk bra!

dette med å leke seg i trygge omgivelser er veldig undervurdert av folk flest, men når man kommer opp i situasjoner vi alle ønsker å unngå, så er det livreddende som du skriver!

Posted: 28 Mar 2005, 16:47
by Max_speed
Detta var virkelig sterk kost!!

8O

Posted: 30 Mar 2005, 22:45
by kodvaag
Nå har jeg kommet hjem fra en tre dagers Danmarkstur, og der gikk det MYE fortere og MYE tryggere enn i Norge.
200km/t går fint hvis kjerringa slumrer og du kjører Mercedes. Håper ikke hun leser dette ;)

Møtende trafikk er virkelig skumle saker.
Skal kjøre Miata samme vei i morgen formiddag, for å hente datteren min hos farfar. Håper ikke han i Sierraen er ute på ny tur. :(

Så nå, skal jeg ut i garasjen og se om jeg får fikset originalhornet i hvert fall.

Steffen: SMS'en er ikke noe å beklage. Skal knekke deg når som helst i et drag ;) Bare med å holde min på en høy tomgang!

Har ikke noe bilnummer på han i den møtende bilen, dette er ikke noe å forfølge. Dette kunne skjedd hvem som helst. Jeg har selv kommet over i møtende kjørebane uten å ville det selv, men da har jeg vært heldig at det ikke var møtende trafikk der.
Statistikken viser at det vil skje oss alle hvis vi kjører mye bil. Håper jeg har nye 500000 km uten ulykker nå!

Bjørn

Posted: 30 Mar 2005, 23:00
by steffen
Bra du har kommet deg gamle ørn.

Er bare å stille med bilen utenfor huset mitt det, så kommer jeg å tar deg gamlefar :D

PS: se om du graver opp noen 1,8 dyser når du en gang er på dynga. Se om det er noe forskjell..

Posted: 01 Apr 2005, 12:12
by m1chael
noen ganger når tilfeldigheter møter oppgraderinger kan det faktisk gå bra. iblannet en porsjon flaks og dreven pilot... :mrgreen:
Godt å høre at det gikk bra, og at en klarer å legge slikt litt lengre bak i hodet.

Og slik som dere holder på (steffen/kodvaag) så gleder jeg meg til å høre resultatet..hehe :D

dog...jeg rygger ifra dere alle. og det ved å kun bruke sladrespeilet..hehe

Posted: 01 Apr 2005, 12:33
by kodvaag
m1chael wrote:dog...jeg rygger ifra dere alle. og det ved å kun bruke sladrespeilet..hehe
En ting du ikke har tenkt på:
I mens din bil er på verkstedet rygger jeg fra deg med Transporteren. :mrgreen:

Og en ting til, jeg og Steffen er ikke så tøffe som vi høres ut til. Bare en gang Steffen har vært over 3000 rpm faktisk.

Posted: 01 Apr 2005, 12:39
by m1chael
hehe... jeje.. er bare praten på dere da ser jeg hehe :wink:
til opplysning så er faktisk bilen ute fra verksted...foreløpig 8)
Kjørte toppløs (uten tak) fra Trondheim og til Molde i går.. Superdigg. Ble solbrent i panna også..hehe :mrgreen:

Posted: 01 Apr 2005, 13:07
by steffen
Hehe, meg og kodvaag tror vi er tøffe. Spesielt Kodvaag når han kjører transporter.

Snakker vi 30.000 rpm?!

M1chael: har du erfaring med å invitere jenter med på toppløstur? Tenk hvis jenta tar spørsmålet for bokstavlig :mrgreen:

Posted: 04 Apr 2005, 00:32
by m1chael
liker ikke alle jenter å kjøre toppløs da..hehehe 8)