lys i dashen, endre farge?
Posted: 22 Jul 2008, 02:25
hei.. jeg lurer på om hvordan dioder det er som sitter i dashen? og hvordan kan jeg endre lysfarge på disse enkelt? vil ha de røde 

Jeg har skrevet MYE om det:Larserik wrote:mener å huske at Rudolf har skrevet en del om dette i sin link.
Bruk lysdioder, så får du mye penere/kraftigere farge.SweetMX5 wrote:ok for tenkte kanskje noe i lilla eller blå stil, avhengig av hvilken vei prosjektet går, men jalyskondomer altså..
Ikke hvis du kjøper diodepærer.. Pløgg and pray..SweetMX5 wrote:men å bytte ut til dioder? krever ikke dette motstand forankoblet dioden også?
Diodepærer kan brukes i "instrumenthuset", men da er du ikke halveis engang.Vidar wrote:Ikke hvis du kjøper diodepærer.. Pløgg and pray..SweetMX5 wrote:men å bytte ut til dioder? krever ikke dette motstand forankoblet dioden også?
Det er sant.. Tenkte bare på instrumentene jeg..Rudolf wrote:Diodepærer kan brukes i "instrumenthuset", men da er du ikke halveis engang.Vidar wrote:Ikke hvis du kjøper diodepærer.. Pløgg and pray..SweetMX5 wrote:men å bytte ut til dioder? krever ikke dette motstand forankoblet dioden også?
Resten er nok ikke helt "plugg and pray" ...![]()
Mange av pærene (de inni brytere o.s.v.) sitter ikke i holdere og de er fryktelig små.
Det er slett ikke enkelt å lodde ut de for så å erstatte med diode med motstandsforkobling.
Dessuten blir fargen på lyset ikke bare bestemt av lyskilden, men også av innlagt filter i instrumentskiver, HVAC-panel og noen av bryterne.
(Hvis du forsøker å sende et rødt eller blått lys gjennom en instrumenskive med grønt filter, så vil det fremdeles lyse grønt)
Så dioder er slett ikke noen "universalløsning"
Erik
Instrumentene endrer heller ikke farge, bare ved å sette inn andre lyspærer eller dioder.Vidar wrote: Det er sant.. Tenkte bare på instrumentene jeg..