Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Har en '91 1.6 NA. Har merket mye luft i systemet i det siste og har etterfylt flere ganger da bilen blir fort varm. I dag ble den så varm at det kom damp ut av panseret. Parkerte og lot bilen stå i tre kvarter for å kjøle seg ned. Så sjekket jeg under panseret. Ekspansjonstanken hadde riktig nivå men da jeg åpnet lokket til radiatoren var det veldig lite væske. Fylte sikkert 2 liter før det ble fullt. Men det boblet og kom luft ut, så sank nivået en del. Fylte og fylte og det bare gjentok seg. Da så jeg at det lakk en del under. Litt vanskelig å forklare hvor, så markerte på bildene på hvilket område det var. Hva har tatt kvelden her? Går det noe kjøleslanger der nede?
det du har ringet rundt er slaven til girkassen, er ikke den som lekker.(har ikke noe med kjøkevæska å gjøre) men det kommer nok fra noe høyere opp. siden det er bak der det kommer ned, så ville jeg tatt en titt bak på toppen din!
der sitter det en liten gummihette som ofte blir tørr og morken. Kansje denne har sprukket? da kommer det kjølevøske ut. Her må du nesten starte bilen, lyse med lommelykt og bruke øynene og se hvor det kommer ut vann
Hadde et veldig lignende problem med BMW'en jeg hadde, da var det kjøleslange mellom varmeapparat og baksiden av blokka. Kosta meg 3000 å taue og 3000 å fikse.. Håper Mazdaen er mer tilgivende Men får prøve å se når jeg har mulighet.
Jeg vet jeg er slem nå men dette rådet MÅ du følge.
IKKE kjør bilen før dette problemet er fikset.
Hvis du manglet 2liter kjølevæske og bilen koker, så er dette alvorlig
MX5/Miata tåler IKKE å koke.
Da vrir toppen seg og toppakningen + toppen går til h.....
Dette har jeg prøvd 3 ganger selv, så dette VET jeg
Inn på verksted helst med kranbil.
Ingen alternativer.
Erik
MX-5 1990, Rudolf
Mazdaspeed Miata 2005, Chili
Fiat 2300 S Coupe, Ghia
Vignale Samantha 1969, Samantha
Lancia Beta Montecarlo 1975, Martin
Lancia Beta Montecarlo 1977
Lancia Beta 2000 HPE 1978
Bertone X1/9 1982, Bertil
Volvo P1800 1961 (Bygget av Jensen i England)
X Miata 1993 LE, Leopold
X Miata 1995 R-package
Etter at jeg hadde fylt så virket nivået relativt stabilt i radiatoren, så jeg kjørte Son - Ås og den holdt seg på normal temperatur hele veien og det gikk helt fint. Så det går helt sikkert fint å kjøre 10 minutter til et verksted i Ski? Og hvor kan jeg få dette ordnet billig, tror dere? Bilxtra, Mekonomen...?
Gabz wrote:Etter at jeg hadde fylt så virket nivået relativt stabilt i radiatoren, så jeg kjørte Son - Ås og den holdt seg på normal temperatur hele veien og det gikk helt fint. Så det går helt sikkert fint å kjøre 10 minutter til et verksted i Ski? Og hvor kan jeg få dette ordnet billig, tror dere? Bilxtra, Mekonomen...?
10 min fra kald motor OG fullt kjølesystem går kanskje bra.
Erik
MX-5 1990, Rudolf
Mazdaspeed Miata 2005, Chili
Fiat 2300 S Coupe, Ghia
Vignale Samantha 1969, Samantha
Lancia Beta Montecarlo 1975, Martin
Lancia Beta Montecarlo 1977
Lancia Beta 2000 HPE 1978
Bertone X1/9 1982, Bertil
Volvo P1800 1961 (Bygget av Jensen i England)
X Miata 1993 LE, Leopold
X Miata 1995 R-package
Har en dunk med 4 liter kjølevæske liggende her, så kan ringe rundt på mandag og høre hvor jeg kan få levert bilen. Da fyller jeg bare helt fullt og kjører med en gang. Den virker i samme tilstand nå som den var i hele tiden mellom jeg var hos deg og dagens hendelse, så kan være at noe sprakk opp mer når jeg kjørte i dag, kanskje?
Fyll på kjølevæske og sjå etter lekkasje på uttaka bak på motoren. Er nok berre ein slange som er morken som må byttast. I ettertid vil det vise seg om toppen er gåen. Du må ikkje finne på å bytte motor eller slipe toppen pga eit filleproblem som dette.
2019' MX5 Grå 2.0L Sport
1990' 323 GTX
X 1991' MX5 BRG 1.8 VVT
Nei, hadde en veldig lik situasjon med BMW'en jeg hadde. Sprakk en morken kjøleslange når jeg var på glattkjøringsbane. Alt rant ut så bilen ble varm, måtte få den tauet og bytte slangen, men etter at den var byttet var bilen helt i orden igjen.
GTX-Lars wrote:Fyll på kjølevæske og sjå etter lekkasje på uttaka bak på motoren. Er nok berre ein slange som er morken som må byttast. I ettertid vil det vise seg om toppen er gåen. Du må ikkje finne på å bytte motor eller slipe toppen pga eit filleproblem som dette.
Er ikke filleproblem om det er cremè brulee i radiatoren og vannbeholdern.. Men enig at man må finne ut hvor det forsvinner, eg gir en 10 kroning på at det kan vera slangene bak motoren til varmeapparatet, men burde vel vert sjekket ut skikkelig før bilen blir kjørt mye..
Ang desseter i kjølevatnet så rekner eg med nokon tar godt i. Er kanskje ein del år sidan ein så gamal bil fekk ny kjølevæske. Rensk opp, tett igjen lekkasjen og fyll på ny kjølevæska. Så tar du det derfrå
2019' MX5 Grå 2.0L Sport
1990' 323 GTX
X 1991' MX5 BRG 1.8 VVT
GTX-Lars wrote:Ang desseter i kjølevatnet så rekner eg med nokon tar godt i. Er kanskje ein del år sidan ein så gamal bil fekk ny kjølevæske. Rensk opp, tett igjen lekkasjen og fyll på ny kjølevæska. Så tar du det derfrå
I ekspansjonstanken var det store mengder lysebrun "pasta/skum/sjokoladeis/creme brulee" kall det hva du vil.
Dette ble det rensket opp i da bilen var i Sinsengarasjen.
Nå har det kommet mere av dette stoffet samtidig som det lekker kjølevæske.
Du sier "tett igjen lekkasjen".
Helt enig, men jeg tror lekkasjen er i toppakningen, da er det ikke gjort i en fei ....
Erik
MX-5 1990, Rudolf
Mazdaspeed Miata 2005, Chili
Fiat 2300 S Coupe, Ghia
Vignale Samantha 1969, Samantha
Lancia Beta Montecarlo 1975, Martin
Lancia Beta Montecarlo 1977
Lancia Beta 2000 HPE 1978
Bertone X1/9 1982, Bertil
Volvo P1800 1961 (Bygget av Jensen i England)
X Miata 1993 LE, Leopold
X Miata 1995 R-package
Ok. Då er eg med. Men eg ville uansett tetta lekkasjen og renska godt opp. Ta av ein slange i kjølevannssystemet og ut med termostaten og spyl gjennom lenge med hageslangen. Kan jo vera tidlegare eigar har vert litt drøy med "kanelen" + gamal kjølevæske frå 1992 + lekkasje i systemet, som også missfarger væska? Men eg er enig i at det kan peike mot toppen, men begynn for all del med det som koster deg 100-lappar og ikkje alternativet med 1000-lappar. Du må uansett bytte slangen og du må uansett renske opp i systemet. Hadde det vert lysebrun motorolje også så hadde jo saken vert klar.
No når du har lekkasje så kommer det luft inn i systemet. Luft, ferskvatn og stål gir enorme mengder rustvatn.
2019' MX5 Grå 2.0L Sport
1990' 323 GTX
X 1991' MX5 BRG 1.8 VVT